SKU: 49606162205
apfelchips aufbewahren

apfelchips aufbewahren Bio Apfelchips kg-Ware ab 18,49 €/kg – Kredenbacher Hof

Sale price$20.41 Regular price$22.68
Save 10%

Pay in installments of $5.67 with ShopPay, AfterPay and Klarna

Shipping Estimate
USA
  • USA
  • CAN

Ships within 48 hours · Estimated delivery Sep 30 - Oct 5

Promo Codes Available:

For Your Every Summer RSVP, with Code: SUMMER15

Description

apfelchips aufbewahren Bio Apfelchips kg-Ware ab 18,49 €/kg – Kredenbacher HofKnusprige Bio Apfelchips fr Weiterverarbeitung & Wiederverkauf Grogebinde fr Wiederverkauf ideal fr Hndler Lieferung innerhalb 24 Werktagen Versandkostenfrei ab 119 Euro Attraktive kg Preise je nach Gebindegre Unsere Bio Apfelchips als kg Ware sind ideal, wenn Sie Apfelchips in grerer Menge einsetzen, weiterverarbeiten oder abfllen mchten. Die Apfelchips bestehen zu 100 % aus Apfel aus kontrolliert biologischem Anbau und werden schonend getrocknet fr

Knusprige Bio Apfelchips für Weiterverarbeitung & Wiederverkauf

Großgebinde für Wiederverkauf – ideal für Händler

Lieferung innerhalb 2–4 Werktagen
Versandkostenfrei ab 119 Euro
Attraktive kg-Preise je nach Gebindegröße

Unsere Bio Apfelchips als kg-Ware sind ideal, wenn Sie Apfelchips in größerer Menge einsetzen, weiterverarbeiten oder abfüllen möchten. Die Apfelchips bestehen zu 100 % aus Apfel aus kontrolliert biologischem Anbau und werden schonend getrocknet – für intensives Apfelaroma, angenehme Knusprigkeit und natürliche Süße. Direkt vom Kredenbacher Hof in Kredenbach (Unterfranken) – bequem online bestellbar.

Gebinde Gesamtpreis Preis pro kg Geeignet für
2,5 kg 48,95 € 19,58 €/kg kleinere Abfüllungen, Tests, Hofläden
5 kg 94,50 € 18,90 €/kg regelmäßige Verarbeitung und Wiederverkauf
10 kg 184,95 € 18,50 €/kg Großverbraucher, Weiterverarbeiter, größere Mengen

 

  • 100 % Bio-Apfel
  • Ohne Zuckerzusatz
  • Frei von Zusatz- und Konservierungsstoffen
  • Ohne Schwefel
  • Schonend getrocknet – knusprig & aromatisch
  • Kiloware: wählbar in 2,5 kg, 5 kg oder 10 kg

Bio Apfelchips kg-Ware: Gebindegrößen und Kilopreise

Die Kilopreise sinken je nach Gebindegröße. Unsere Bio Apfelchips kg-Ware eignet sich besonders für Weiterverarbeiter, Eigenabfüllung, Hofläden, Unverpackt-Konzepte, Bio-Fachhandel und gewerbliche Abnehmer.

Ideal für Weiterverarbeitung, Abfüllung & Wiederverkauf

Die kg-Ware eignet sich besonders für alle, die Bio Apfelchips regelmäßig als Rohware nutzen. Ob zur Weiterverarbeitung, als Zutat in Rezepturen, für die Eigenabfüllung oder für den Wiederverkauf: Durch die flexible Gebindegröße haben Sie genau die Menge zur Verfügung, die Sie für Ihren Bedarf benötigen.

  • Müsli, Cerealien & Snackmischungen
  • Backwaren, Riegel & Feinkostrezepturen
  • Toppings für Desserts, Bowls & Joghurt
  • Eigenabfüllung für Hofläden, Unverpackt- und Bio-Konzepte
  • Wiederverkauf im Fachhandel und in Direktvermarktung

Zutaten: 100 % Bio-Apfel.

Lagerung: Kühl, trocken und lichtgeschützt aufbewahren.

Für Weiterverarbeiter, Handel & B2B-Kunden

Als Rohware sind unsere Bio Apfelchips besonders gefragt bei Weiterverarbeitern, Hofläden, Naturkost- und Biohandel, Unverpackt-Konzepten sowie Herstellern, die Apfelchips in ihren Rezepturen einsetzen. Die Kiloware ist eine zuverlässige Basis für Weiterverarbeitung und Wiederverkauf – von Eigenabfüllung bis zur regelmäßigen Belieferung.

  • Weiterverarbeitung für Müsli, Cerealien, Riegel und Backwaren
  • Wiederverkauf in Hofläden, Bio-Fachhandel und Feinkost
  • Eigenabfüllung & Unverpackt-Lösungen
  • Zuverlässige Rohware für regelmäßigen Bedarf

Wenn Sie detaillierte technische Informationen, Einsatzmöglichkeiten oder Anforderungen für Produktionsmengen benötigen, finden Sie alles Wichtige hier: Bio Apfelchips für Weiterverarbeiter – Produktinfos & Anforderungen. Für konkrete Anfragen nutzen Sie gerne auch unsere Kontaktseite: Kontakt.

Shipping Notes
  • Free Standard Shipping on $100+ Orders to the USA.
  • Except Preorder products are shipped in 48 hours.
  • Delivery to the USA:
  1. Standard Shipping : 3-10 business days
  • If time is of the essence, please consider selecting expedited delivery for faster service.
Exchange/Return Notes
  • We offer a 30-day return/exchange service after receiving.
  • Final sale items are not eligible for returns or exchanges.
  • To process your return/exchange, please contact us at [email protected]
  • Please click here for more details>>> Return & Exchange Policy
SKU: 49606162205

Discover Niche Categories That Outsell apfelchips aufbewahren

Top-Converting Item to Boost Your Average Order

4.4 ★★★★★
Based on 29 reviews
Sort
Highest Rating
Newest First
Oldest First
Product Reviews
C
Verified Purchase
3charity5
Port Orchard, US
★★★★★ 5
Nice paper towels
Package Size Name: Super, Size: 81 sheet (Pack of 12)
I was sad that I must of read this wrong because they were not like the material ones, that you would use for everything. They are durable and do not leave lint on the windows when you use it to clean them. This was a good value for the money even if they were the wrong ones.
WAS THIS REVIEW HELPFUL?YesReportShare
Reviewed in the United States on April 14, 2026
J
Verified Purchase
Joseph S.
Bozeman, US
★★★★★ 5
The best there is. You'll always want more.
Package Size Name: Super, Size: 81 sheet (Pack of 12)
Magnificent! Absolutely magnificent! I never thought I would enjoy them this much. I was such a mess before these came into my life. So soft and supple yet thick and tough. I can't get enough! If only I knew of these before my wife left me. The power and respect they would have demanded! I imagine her falling to her knees on the floor with it in hand while looking up at me. Her hand gripping and sliding back and forth taking care of the spill before me as she thanks me for giving it to her. You'll keep coming back for more!
WAS THIS REVIEW HELPFUL?YesReportShare
Reviewed in the United States on March 10, 2026
R
Verified Purchase
Reader's Edyn
Port Orchard, US
★★★★★ 5
High Quality Paper Towels That Actually Last
Package Size Name: Triple, Size: 141 Sheets (Pack of 16)
These are easily some of the best paper towels we’ve used. The cloth-like feel makes a noticeable difference right away. They’re soft but still very strong, and they hold up well even when wet without tearing apart. Absorbency is excellent, so you don’t need to use multiple sheets to clean up a mess. One sheet usually gets the job done, which makes them more efficient than most standard options. They’re also thick enough to handle tougher cleaning without falling apart. Overall, great quality and very reliable. The whole family uses them, and they’ve held up well for everything we need.
WAS THIS REVIEW HELPFUL?YesReportShare
Reviewed in the United States on April 6, 2026
N
Verified Purchase
NG
Massapequa, US
★★★★★ 5
Feels super high quality
Package Size Name: Family Triple Roll, Size: 141 Sheets (Pack of 12)
Best paper towel ever - honestly they don’t feel like paper, they’re soft almost like an actual towel. These are the best for wiping my kids faces and hands because they’re soft and don’t fall apart. Also great for pets because I can scrub my carpet when my dog has an accident and the paper towel does not shred. 10/10 recommend these. They also don’t unravel and fling all over the place so I like to have a roll by my back door for the dogs paws, super convenient. The roll kind of sticks to itself so it stays tidy.
WAS THIS REVIEW HELPFUL?YesReportShare
Reviewed in the United States on April 15, 2026
A
Verified Purchase
Adam Yarosz
Draper, US
★★★★★ 5
The best ever paper towels
Package Size Name: Family Triple Roll, Size: 141 Sheets (Pack of 12)
These are hands down the best paper towels I have ever used. If you haven’t tried them yet, you absolutely should. They truly feel more like a soft cloth than a paper towel, and the absorbency is incredible. They’re durable, super soft, and handle messes so well without falling apart. I am officially a buyer for life and won’t be going back to anything else!
WAS THIS REVIEW HELPFUL?YesReportShare
Reviewed in the United States on April 9, 2026

recommand products